Spotkanie z panią Anną Stańczyk pt.

Spotkanie z panią Anną Stańczyk pt. "Odpowiedzialność"

W piątek 20 maja zapraszamy na spotkanie z panią Anną Stańczyk pt. "Odpowiedzialność".

Pani Anna od stycznia 2015 r w ramach bloku programowego dla seniorów w Radio Łódź ma swój program pod nazwą Kącik Anny Stańczyk "My wcześniej urodzeni".  Nasz gość działa również w Poleskim Ośrodku Sztuki w grupie pod nazwą ' Czynni i pogodni", która związana jest z rewitalizacją centrum Łodzi i podejmuje mikro działania w ramach projektu "Łódź - Metamorfoza" biorąc udział w konsultacjach - "Dialog o przyjaznej przestrzeni".

Tematykę wykładu przybliży nam parę słów od zaproszonego gościa:"Kilka lat temu naszła mnie taka refleksja na temat pokolenia w którym żyję, czyli osób 50+, 60+ tj osób wcześniej urodzonych,
/ nie starszych /. Uświadomiłam sobie, że nasze pokolenie żyło w bardzo ciekawych czasach /nie powiedziałam, że łatwych /. Za naszego życia człowiek wylądował na księżycu, za naszych czasów padł Mur Berliński, za naszych czasów zmienił się system polityczny i ekonomiczny. To za naszych czasów  Karol Wojtyła zasiadł na Stolicy Piotrowej. To za naszych czasów Jan Paweł II powiększył grono świętych. W swoich rozważaniach doszłam do wniosku, że nasze pokolenie ma moralny obowiązek pozostawić po sobie ślad / nie tylko kamień na cmentarzu / w postaci właściwej postawy obywatelskiej. Poszłam dalej w swoich przemyśleniach, otóż od zarania wieków istnieje takie przekonanie, że my Polacy to narzekacze, malkontenci. Zapytać Polaka co słychać? " Stara bida", na co Amerykanin, czy Francuz odpowie "Okey" - pomimo, że niezbyt dobrze się czuje,czy ma masę problemów na głowie, ale inne nacje nie zrzucają swoich problemów na swojego rozmówce, jak to my Polacy robimy. Będąc za granicą zauważyłam, że ludzie są tam bardziej uprzejmi. W środkach komunikacji miejskiej podejmują rozmowę, nie znając się. Im lepiej się żyje, bo są przyjaźnie do siebie nastawieni. Po powrocie stwierdziłam, że nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy my Polacy innych w tym aspekcie naśladowali. Ktoś powie, że to nie jest łatwe, dokładnie tak, ale jest to możliwe. To przecież od nas zależy. To my mamy zostawić po sobie tę właściwą postawę. Nas naśladują nasze dzieci, nasze wnuki, a naśladują nie to co mówimy, ale to co robimy.  Mamy zacząć od siebie. Wziąć odpowiedzialność za to co myślimy, za to co robimy i jakie mamy rezultaty."