Światowy Dzień FAS


iSpeech.org

9 września – Światowy Dzień FAS, czyli alkoholowego zespołu płodowego przypada zawsze 9 września i rozpoczyna się punktualnie o godz. 9.09. Dziewiątki to symbol ciąży. 

Alkohol na początku oraz w późniejszych trymestrach ciąży jest szkodliwy. Zdarza się, że kobieta nie wie jeszcze, że jest w ciąży i sięga po kieliszek wina czy szklankę piwa. Konsekwencje nieświadomego spożywania alkoholu są bardzo groźne dla rozwijającego się płodu.

Alkohol to substancja toksyczna przenikająca przez łożysko do krwioobiegu płodu. Badania wykazały, że po kilkudziesięciu minutach stężenie alkoholu we krwi płodu jest zbliżone do odnotowanego we krwi matki. Łożysko więc nie stanowi bariery ochronnej dla dziecka przed szkodliwym działaniem alkoholu.

Alkohol na każdym etapie ciąży wiąże się z ryzykiem wystąpienia wielu zaburzeń znajdujących się w spektrum płodowych zaburzeń alkoholowych (FASD). Jego objawy to niska masa urodzeniowa, wady serca, układu kostno-stawowego i moczowego, opóźniony rozwój psychomotoryczny, upośledzenie umysłowe oraz deformacje twarzy.

Każda kobieta, która dowiedziała się, że zaszła w ciążę, rezygnuje z alkoholu. Jeśli mamy w swoim otoczeniu kobietę w ciąży, która chce sięgnąć po alkohol opowiedzmy jej o zagrożeniach związanych z piciem alkoholu w tym czasie. Odradzajmy spożywania napojów alkoholowych, argumentując to zdrowiem dziecka i jej. Wspierajmy abstynencję przyszłych matek i zachęcajmy do tego innych członków rodziny czy przyjaciół.

Każda, nawet najmniejsza ilość alkoholu jest niebezpieczna dla dziecka rozwijającego się w łonie matki.

Skip to content